Ref: Curatare trotuare si alei

Primaria municipiului Cluj-Napoca face un apel catre persoanele fizice, juridice si asociatiile de proprietari sa indeparteze zapada si gheata de pe trotuarele si aleile aflate in imediata apropiere a imobilelor pe care le detin sau in care isi desfasoara activitatea, in conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009 privind buna gospodarire a municipiului. In cazul in care nu se vor conforma, clujenii risca sa primeasca amenzi cuprinse intre 500 si 1000 de lei.
Politistii locali din cadrul Serviciului Control Protectia Mediului si igienizare au demarat zilele acestea o actiune de distribuire de somatii persoanelor fizice si juridice din zona centrala si din cartiere pentru indepartarea zapezii si a ghetii de pe trotuare. Pana in prezent au fost aplicate 900 de somatii si au fost incheiate 12 procese verbale de constatare a contraventiei, in conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009.