Ref: O noua consultare pe proiectul de buget

Astazi, 26 ianuarie 2012, a avut loc o noua consultare cu privire la proiectul de buget pe anul 2012, condusa de catre viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin.  Alaturi de acesta, la dezbatere au participat consilieri locali, reprezentanti ai executivului primariei si ai societatii civile.

La dezbaterea proiectului de buget au participat si reprezentanti ai ONG-urilor clujene. Cu aceasta ocazie, repezentantii cetatenilor municipiului Cluj-Napoca care au formulat lista de revendicari ale grupului „tinerilor maniosi” a primit un raspuns scris de la viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin.

De asemenea, viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin i-a informat pe cei prezenti la dezbatere ca municipalitatea a inceput demersurile pentru infiintarea unei subcomisii de dialog social la nivelul municipiului Cluj-Napoca. In acest sens, va fi trimisa o instiintare catre Institutia Prefectului judetului Cluj, conform Legii dialogului social nr. 62/2011.

„Toata procedura privind infiintarea acestei subcomisii de dialog social va dura maxim trei saptamani, in acest termen fiind inclusa aprobarea de la Prefectura si votul in Consiliul local”, a explicat viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin.

Conform legii, bugetul local trebuie adoptat in termen de maxim 45 de zile din momentul adoptarii legii bugetului de stat. Prin urmare, bugetul municipiului Cluj-Napoca va fi suspus aprobarii Consiliului local in sedinta programata pentru vineri, 3 februarie 2012. Saptamana viitoare, in zilele de luni, marti si miercuri vor avea loc noi dezbateri asupra proiectului de buget. Astfel, in dezbaterea programata pentru luni, 30 ianuarie 2012, se va discuta despre infrastructura si dezvoltare urbana, in dezbaterea de marti, 31 ianaurie 2012, se va pune accentul pe educatie si cultura, iar tema dezbaterii de miercuri, 01 februarie 2012, va fi sanatatea si protectia sociala.

Toate cele trei dezbateri vor incepe de la ora 10 si vor avea loc in Sala Mica a Primariei municipiului Cluj-Napoca, la acestea fiind asteptati reprezentanti ai societatii civile si consilieri locali.

Va reamintim ca bugetul municipiului Cluj-Napoca va avea la baza trei piloni principali: infrastructura si dezvoltarea acesteia, educatia si cultura si componenta sociala – respectiv protectie sociala si sanatate.

Toate aceste trei directii au in bugetele alocate atat componente legate de intretinere si continuarea programelor initiate deja, cat si sume alocate dezvoltarii si initierii unor noi proiecte.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca