Primarul Emil Boc a participat miercuri, 13 noiembrie 2019, la inaugurarea Consulatului Onorific al Republicii Polone la Cluj-Napoca, care va deservi județele Bihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Mureș, Maramureș, Sălaj și Satu Mare. Cu acest prilej a fost învestită în funcția de Consul Onorific doamna Călușer Mihaela-Monica.

„În acest cadru am subliniat faptul că municipalitatea susține inițiativele care aduc beneficii orașului, iar prezența Consulatului Onorific al Poloniei la Cluj-Napoca va contribui la intensificarea relațiilor diplomatice, culturale și economice dintre România și Polonia, precum și la consolidarea dimensiunii internaționale a orașului nostru în contextul european. Legătura dintre popoarele noastre devine și mai puternică, având astfel o punte care ne permite să ne dezvoltăm armonios, în spiritul și valorile Uniunii Europene pe care le împărtășim”, a declarat primarul Emil Boc.

La eveniment au participat dl Maciej Lang – vice-ministrul afacerilor externe al Republicii Polone, dl domnul Andrzej Kalinowsk – Consul al Republicii Polone în România, dl Ioan Aurel Cherecheș – prefectul județului Cluj, dl Emil Radu Moldovan – președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, precum și reprezentanți ai instituțiilor locale și regionale din județele din circumscripția consulară cât și personalități ale mediului de afaceri și vieții culturale.