Broșură

Flyer

Consiliul Județean Cluj, cu sprijinul primăriilor din județ a demarat o campanie de informare publică cu privire la obligativitatea sterilizării câinilor.

Acțiunea se desfășoară  prin intermediul Autorității Teritoriale de Ordine Publică și beneficiază de sprijinul și implicarea Inspectoratelor de Poliție și de Jandarmi Județene Cluj, al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Cluj, al primăriilor clujene, dar și al asociației non-guvernamentale „Sirius Animal Rescue” și al altor ONG-uri de profil din județ.

Sterilizarea este singura soluție pe termen lung pentru rezolvarea problemei câinilor comunitari, câini abandonați de proprietarii care nu și-au sterilizat patrupedele.

Sterilizarea previne abandonul și asigură câinelui sterilizat o viață mai lungă și mai sănătoasă. Operația, efectuată la timp, elimină riscul de apariţie a mai multor boli fatale.