Primarul Emil Boc a  primit vineri, 25 octombrie 2019, vizita unei delegații nipone condusă de Excelența Sa domnul Hitoshi Noda, Ambasadorul Japoniei în România, care s-a aflat la Cluj-Napoca pentru „Conferința internațională de administrație publică” de la Facultatea Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC) din cadrul Universității „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca.

Întrevederea s-a axat pe posibilitățile de extindere a colaborărilor dintre municipiul nostru și Japonia, cu precădere în domeniul de business, al inovării, dar și în domeniile educațional-universitar și cultural.

Pe durata vizitei la Primăria municipiului Cluj-Napoca, E.S. a fost însoţit de către D-na. Megumi Enya, Prim-secretar al Ambasadei Japoniei în România.