Un alt proiect major al Clujului avansează decisiv în direcția realizării lui. Pasajul Tăietura Turcului este parte a proiectului de modernizare a căii ferate de la Cluj-Napoca la Episcopia Bihor. Primele două tronsoane din acest proiect, care cuprind și Pasajul Tăietura Turcului, au fost scoase la licitație la sfârșitul săptămânii trecute. Informația a fost confirmată și în cadrul dezbaterii consacrate „Anului European al Căii Ferate”, la care primarul Emil Boc a participat în calitate de președinte al Asociației Municipiilor din România.
Studiul de fezabilitate cu privire la Pasajul Tăietura Turcului a fost realizat de către Primăria Cluj-Napoca și a fost inclus în proiectul general de modernizare a căii ferate Cluj-Episcopia Bihor. Proiectul orașului nostru are o valoare de peste 20 milioane de euro și are asigurată finanțarea din fondurile europene.
Alte proiecte importante care se afla în fază avansată de pregătire sunt:
– Legarea Clujului la Autostrada Transilvania
– Centura Metropolitană a Clujului
– Metroul
– Trenul Metropolitan
– Spitalul Regional de Urgență.