Primăria Municipiului Cluj-Napoca aderă la inițiativa Comisiei Europene și marchează în perioada 23-30 septembrie Săptămâna Europeană a Sportului (SES) pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la beneficiile practicii sportive și ale activității fizice regulate.

La nivelul municipiului Cluj-Napoca se organizează o serie de activități sportive sub mottoul #BEACTIVE.

Săptămâna Europeană a Sportului la Cluj-Napoca este centrată în jurul a două teme, care să atragă toate categoriile de public: sport în aer liber și sport în cluburi sportive şi centre de fitness.

În perioada 23-30 septembrie, cele 2 baze sportive ale orașului: Baza Sportivă „La terenuri” și Baza Sportivă Gheorgheni devin Sate sportive, spații dedicate publicului de toate vârstele pentru sport, mișcare și joacă în aer liber.

De asemenea, în ambele cinematografe din subordinea primăriei: Dacia și Mărăști vor fi redate filme dedicate sportului.

Iulius Mall se alătură inițiativei noastre vineri, 23 septembrie, începând cu ora 20:30, cu proiectarea filmului Invictus în Iulius Parc (în cadrul Movie Nights).

Printre evenimentele desfășurate în cadrul săptămânii sportului se numără: fotbal, baschet, atletism, scrimă, zumba, roundnet, Fugi în curtea școlii la Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu”, „Străzi deschise” pe str. Spiru Haret din cartierul Iris (prin proiectul cu finanțare europeană @AGORA), skateboarding, bmx, street workout, judo, kyokushin, precum și sport pentru persoane cu deficiențe organizate de Caiac SMile (caiac canoe, volei, baschet, tenis, tenis de masă). Activitățile propuse de voluntarii și partenerii Caiac SMile sunt dedicate în special persoanelor cu dizabilități. Lor li se poate alătura oricine își dorește, cu condiția să anunțe în prealabil, la numărul de telefon: (0760) 291 669.

Totodată, Naționala U21 a României susține 2 meciuri de pregătire pe Cluj Arena. Detalii: https://www.frf.ro/cat/nationale/masculin/romania-u21/

Întreg programul și toate activitățile din cadrul SES pot fi consultate pe Pagina Evenimentului