Se convoacă, de îndată, Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca în şedinţă extraordinară, în ziua de sâmbătă, 30.09.2023, ora 14, cu proiectul ordinii de zi, conform Anexei care face parte integrantă din Dispoziția nr. 3287/29.09.2023. Ședința se va desfășura prin platforma on-line de videoconferință Cisco webex.

Proiectul ordinii de zi al convocării, de îndată, a Consiliului local al municipiului Cluj-Napoca în ședința extraordinară din data de 30.09.2023:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de acordare a facilităților la transportul public local și metropolitan rutier, pentru elevii din învățământul preuniversitar acreditat/autorizat, inclusiv cei înmatriculați în cadrul unităților de învățământ preuniversitar înscrise în Registrul special al unităților de învățământ preuniversitar care funcționează după un curriculum străin, școlarizați pe raza municipiului Cluj-Napoca. Proiect din inițiativa primarului.

2. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de finanțare de la bugetul local a instituțiilor de învățământ superior de stat, acreditate, din municipiul Cluj-Napoca. Proiect din inițiativa primarului.

3. Proiect de hotărâre privind modificarea Anexei la Hotărârea nr. 178/2020 (încetarea aplicării taxei speciale de transport public local și aprobarea prețurilor practicate de către Compania de Transport Public Cluj-Napoca S.A.), astfel cum a fost modificată prin Hotărârea nr. 460/2022, în sensul stabilirii prețurilor pentru abonamentele lunare pentru elevi și studenți, practicate de către Compania de Transport Public Cluj-Napoca S.A. Proiect din inițiativa primarului.