De luni, 16 noiembrie 2020, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor este operațional la noua adresă din cartierul Someșeni, în clădirea Biroului Vamal de interior Cluj, strada Traian Vuia, nr.157.

Acest rezultat este urmarea colaborării dintre Primăria municipiului Cluj-Napoca, Instituția Prefectului Județul Cluj și Direcția Regională a Finanțelor Publice, respectiv Ministerul de Finanțe.

Obiectivul autorităților a fost de a răspunde nevoilor cetățenilor, de a eficientiza procesele necesare pentru parcurgerea procedurilor legale pentru permise/înmatriculări.

De asemenea, s-a urmărit reducerea aglomerației din cartierul Gheorgheni, unde funcționa anterior acest serviciu, și oferirea unui spațiu mai potrivit, cu locuri de parcare dedicate, pentru ca oamenii să rezolve rapid și sigur ceea ce e nevoie.

În interiorul clădirii Primăria Cluj-Napoca a amenajat un birou din cadrul Direcției Impozite și taxe locale, pentru a nu mai fi necesară deplasarea în altă locație pentru achitarea taxelor necesare la înmatriculări/permise sau a altor operațiuni care trebuie realizate de cetățeni la Primărie.

Primăria a asigurat accesibilizarea  zonei, prin următoarele:
realizarea unei parcări cu 80 locuri;
reamenajarea trotuarului de pe strada Traian Vuia;
înființarea unei stații pentru transportul în comun, parte din traseul autobuzului 8;
înființarea unei treceri de pietoni în proximitatea stației de autobuze;
montarea stâlpișorilor și a separatorilor de benzi;
montare indicatoare rutiere și de informare.

Valoare investiției de la bugetul local în acest caz a fost în valoare de 431.758 lei fără TVA.