64 butoane de panică – amplasate în locuri accesibile cadrelor didactice, paznicilor și elevilor – sunt instalate în acest moment în școlile și grădinițele clujene, respectiv la 52 unități de învățământ preuniversitar de stat din municipiu. Odată acționat butonul, alarma se declanșează la dispeceratul Poliției municipiului pentru intervenție de urgență, urmând ca cel mai apropiat echipaj de poliție să se deplaseze imediat la școală. Sistemul cu buton de panică este gestionat de Primăria Cluj-Napoca în colaborare cu Poliția municipiului Cluj-Napoca și Poliția Locală.
În această perioadă se desfășoară procesele specifice de revizii / mentenanță și, implicit, testări în fiecare clădire, pentru a se asigura buna funcționare a sistemelor pentru începutul anului școlar.