Începând din data de 18 iunie 2021, Primăria și Consiliul local Cluj-Napoca implementează programul „Vinerea Verde – Stop! Azi mașina stă pe loc!”, în colaborare cu Compania de Transport Public Cluj-Napoca S.A. Astfel, în fiecare zi de vineri, clujenii și nu numai pot călători gratuit cu autobuzele, troleibuzele sau tramvaiele pe orice linie urbană.
Prin aplicarea acestui proiect se urmărește:
1. Reducerea poluarii chimice și fonice;
2. Descongestionarea traficului din municipiu;
3. Stimularea publicului călător în direcția renunțării la deplasări cu autoturismele proprii și utilizarea cu precădere a transportului public;
4. Reducerea accidentelor rutiere prin diminuarea numărului de autovehicule care utilizează trama stradală din municipiu;
5. Creșterea gradului de încărcare a capacităților de transport disponibile ale companiei de transport, prin creșterea numărului de călători;
6. Reducerea costurilor pe călător transportat;
7. Reducerea sau chiar eliminarea blocajelor în trafic ca urmare a numărului tot mai crescut de autovehicule existente în circulțtie la diferite intervale din zi, în timp ce rețeaua de străzi are capacitate limitată de preluare a fluxului de autovehicule.
Mai multe informații se găsesc pe site ul Companiei de Transport Public Cluj-Napoca SA: