Primarul Emil Boc a vizitat vineri, 29 noiembrie 2019, Centrul social de urgență cu scopul de a se asigura, în contextul anotimpului de iarnă , de existența condițiilor decente de viață pentru cei care locuiesc temporar în Centru.
Centrul social de urgență asigură condiții bune de locuire, igiena și hrană.
Hrana la Centrul Social de Urgentă este asigurată de către Primarie și de către următoarele structuri/asociații de caritate:
– Biserica Ortodoxă ”Buna Vestire” – Iris, preot Ambrosie Boca;
– Biserica ”Sfânta Treime” str. Bisericii Ortodoxe, preot Cristian Baciu;
– Asociația Misionarii lui Padre Pio, str. Anatole France, nr. 39, Cluj-Napoca;
– Asociația ”O masa caldă”;
– Asociația Sfântul Acoperământ al Maicii Domnului în cadrul Programului ”Masa săracilor în Cluj-Napoca și Florești”.

Vineri seara masa a fost pregătită de către Asociația Misionarii lui Padre Pio!

„Am discutat cu cei cazați în Centru despre posibilitatea de a beneficia de sprijin financiar pentru plata unei chirii. Vom acorda sprijin pentru pregătirea dosarului de eligibilitate. Primăria acordă o subvenție de până la 1.300 ron la plata chiriei pentru persoanele cu venituri mici (sub 900 ron pe membru de familie sau 1.500 ron persoane singure). Le mulțumesc public tuturor asociațiilor de profil pentru sprijin și implicare! Și, evident, colegilor mei de la Direcția de Asistență Socială.
Așa cum am spus de foarte multe ori, “ceea ce înseamnă puțin pentru unii, poate însemna foarte mult pentru alții”! Sprijinul și solidaritatea noastră sunt esențiale pentru a-i sprijini pe cei care, temporar, au nevoie de atenția noastră.
Administrațiile locale, oricât de performante ar fi ele, nu pot să rezolve singure toate problemele sociale din cadrul comunității.
Prin solidaritatea noastră putem face Clujul mai puternic și coeziv. Daca puteti să faceți un Bine, nu ezitați să-l faceți! Vă mulțumesc!”, a declarat primarul Emil Boc.

Primăria deține 160 de locuri în centrele sociale și de urgență.

„Obiectivul nostru este ca toți cei care au o situație socială dificilă să nu rămână fără adapost! Mă voi implica în continuare, împreună cu societatea civilă, pentru a oferi condiții de locuire, hrană și igienă pentru Toți cei care sunt fără adăpost”, a completat primarul.