Duminică, 15 ianuarie 2023, în Parcul Sportiv „Dr. Iuliu Hațieganu” s-a desfășurat ceremonia dedicată Zilei Culturii Naționale. Cu această ocazie au fost susținute alocuțiuni de către primarul municipiului Cluj-Napoca și reprezentanți ai mediului academic și au fost recitate poezii ale lui Mihai Eminescu de către eleve ale Colegiului de Servicii în Turism „Napoca”.
Totodată, a fost dezvelită statuia de bronz „Dr. Iuliu Hațieganu” realizată de sculptorul Dumitru Cozma, amplasată pe scuarul pietonal din parcul care îi poartă numele.
Pe clădirea Teatrului Național Cluj-Napoca, pentru a marca cei 173 ani de la nașterea lui Mihai Eminescu, a fost realizată o proiecție grafică, reprezentând un omagiu simbolic adus poetului.