CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI
CLUJ-NAPOCA
H O T Ă R Â R E
privind aprobarea P.U.D. – Modificare și etajare locuință unifamilială, de la P la P+E+M, str. Vrancea nr. 7
Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca întrunit în şedinţa ordinară,
Examinând proiectul de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu – Modificare și etajare locuință unifamilială, de la P la P+E+M, str. Vrancea nr. 7 – proiect din iniţiativa primarului;
Reținând Referatul de aprobare nr. 180285/1/16.03.2021 al primarului municipiului Cluj-Napoca, în calitate de inițiator;
Analizând Raportul de specialitate nr. 180735/433/16.03.2021 al Direcţiei Generale de Urbanism și al Direcției Juridice, prin care se propune aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu – Modificare și etajare locuință unifamilială, de la P la P+E+M, str. Vrancea nr. 7, beneficiari: Pop Nicolae și Pop Anica;
Reținând Avizul Arhitectului șef nr. 14 din 27.01.2021 și avizele organismelor teritoriale interesate;
Potrivit prevederilor art. 56 din Legea nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul, cu modificările şi completările ulterioare şi ţinând cont de prevederile Regulamentului Local de Urbanism, aprobat prin Hotărârea nr. 493/2014, cu modificările și completările ulterioare;
Văzând avizul comisiei de specialitate;
Potrivit dispoziţiunilor art. 129, 133 alin. 1, 139 și 196 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,
H O T Ă R Ă Ş T E :
Art. 1. – | Se aprobă Planul Urbanistic de Detaliu – Modificare și etajare locuință unifamilială, de la P la P+E+M, str. Vrancea nr. 7, beneficiari: Pop Nicolae și Pop Anica, pe o parcelă proprietate privată, nr. cad. 329423. Prin P.U.D. se propune modificarea și etajarea unei locuințe unifamiliale, de la P la P+E+M, cu menținerea amplasării construcției față de limitele de proprietate vestică, nordică și sudică. Documentația reglementează:
La faza D.T.A.C. proiectul va fi supus avizării în Comisia de estetică urbană. Toate investiţiile propuse prin această documentaţie de urbanism vor fi suportate de beneficiarii acesteia. | |
Art. 2. – | Se stabileşte perioada de valabilitate a documentaţiei de doi ani de la aprobare. | |
Art. 3. – | Cu îndeplinirea prevederilor hotărârii se încredinţează Direcţia Generală de Urbanism. | |
Preşedinte de şedinţă, Ec. Dan Ștefan Tarcea | ||
Contrasemnează: Secretarul general al municipiului, Jr. Aurora Roşca |
Nr. 115 din 24 martie 2021
(Hotărârea a fost adoptată cu 19 voturi)