CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI
CLUJ-NAPOCA
H O T Ă R Â R E
privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu –
Construire locuință unifamilială, P – Colonia Borhanci nr. 94
Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca întrunit în şedinţă ordinară,
Examinând proiectul de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu – Construire locuință unifamilială, P – Colonia Borhanci nr. 94 – proiect din iniţiativa primarului;
Reținând Referatul de aprobare nr. 532726/1/14.06.2024 al primarului municipiului Cluj-Napoca, în calitate de inițiator;
Analizând Raportul de specialitate nr. 532785/433/14.06.2024 al Direcţiei Generale de Urbanism și al Direcției Juridice, prin care se propune aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu – Construire locuință unifamilială, P – Colonia Borhanci nr. 94, beneficiari: Suciu Florin-Cornel și Suciu Maria;
Reținând Avizul Arhitectului șef nr. 115 din 5.04.2024 și avizele organismelor teritoriale interesate;
Văzând avizul comisiei de specialitate;
Potrivit prevederilor art. 56 al Legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul, cu modificările şi completările ulterioare şi ţinând cont de prevederile Regulamentului Local de Urbanism, aprobat prin Hotărârea nr. 493/2014, cu modificările și completările ulterioare;
Potrivit dispoziţiunilor art. 129, 133 alin. (1), 139 și 196 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,
H O T Ă R Ă Ş T E :
Art. 1. | Se aprobă Planul Urbanistic de Detaliu – Construire locuință unifamilială, P – Colonia Borhanci nr. 94, beneficiari: Suciu Florin-Cornel și Suciu Maria. Prin P.U.D se studiază imobilul cu nr. cad. 342557 pe care există două corpuri de clădire – o casă parter (nr. cad. 342557-C1), care se menține și o anexă (nr. cad. 342557-C2), propusă spre desființare și se propune construirea celei de a doua unități locative pe parcelă, în regim de construire izolat.
Suprafața de teren necesară lărgirii străzii Borhanicului (conform Planșei Reglementări urbanistice) va fi dezmembrată din parcela inițială și înscrisă în CF cu titlu de „drum”, anterior emiterii autorizației de construire pe parcelă. Aceasta va fi întreținută ca spațiu verde (cu dalaj/asfalt în dreptul acceselor), până la lărgirea străzii de către Municipalitate. Toate investiţiile propuse prin această documentaţie vor fi suportate de beneficiarii acesteia. | |
Art. 2. | Se stabileşte perioada de valabilitate a documentaţiei de doi ani de la aprobare. | |
Art. 3. | Cu îndeplinirea prevederilor hotărârii se încredinţează Direcţia Generală de Urbanism. | |
Preşedinte de şedinţă, Ec. Dan Ștefan Tarcea | ||
Nr. 511 din 25 iunie 2024 (Hotărârea a fost adoptată cu 21 voturi) | Contrasemnează: Secretarul general al municipiului, Jr. Aurora Roşca |