ANUNŢ DE PARTICIPARE

Pentru acordarea de sprijin financiar de la bugetul local pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute din România, conform O.G. nr. 82/2001, aprobată cu modificările şi completările ulterioare prin Legea nr. 125/2002 şi H.G. nr. 1470/2002,cu modificările și completările ulterioare, în anul fiscal 2021.

1. Primăria şi Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca anunţă acordarea de sprijin de la bugetul local pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute din România, conform O.G. nr. 82/2001, aprobată cu modificările şi completările ulterioare prin Legea nr. 125/2002 şi H.G. nr. 1470/2002, cu modificările și completările ulterioare, în anul fiscal 2021.

2. Reglementări legale:

– O.G. nr. 82/2001, aprobată cu modificările şi completările ulterioare prin Legea nr. 125/2002 şi H.G. nr. 1470/2002, cu modificările și completările ulterioare;

– Regulamentul privind stabilirea unor forme de sprijin financiar de la bugetul local al municipiului Cluj-Napoca pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute din România, conform O.G. nr. 82/2001, aprobată cu modificările şi completările ulterioare prin Legea nr. 125/2002 şi H.G. nr. 1470/2002, cu modificările și completările ulterioare, adoptat de Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca prin HCL nr. 924/2017, modificată și completată prin HCL nr. 43/2019. Acest document poate fi consultat pe site-ul Primăriei municipiului Cluj-Napoca www.primariaclujnapoca.ro, secțiunea Economie/ Finanțări nerambursabile de la bugetul local/ Unități de cult /Regulament.

3. Sprijinul financiar de la bugetul local se poate acorda pentru completarea fondurilor proprii ale unităţilor de cult destinate:

a) Întreţinerii şi funcţionării unităţilor de cult fără venituri sau cu venituri mici;

b) Construirii, în condiţiile aprobării documentaţiilor tehnico-economice potrivit reglementărilor în vigoare, precum şi reparării lăcaşurilor de cult;

c) Conservării şi întreţinerii bunurilor de patrimoniu aparţinând cultelor religioase;

d) Desfăşurării unor activităţi de asistenţă socială şi medicală ale unităţilor de cult;

e) Amenajării şi întreţinerii muzeelor cultural-religioase;

f) Construirii, amenajării şi reparării clădirilor având destinaţia de aşezăminte de asistenţă socială şi medicală ale unităţilor de cult;

g) Construirii şi reparării sediilor administrative ale eparhiilor sau ale centrelor de cult;

h) Construirii şi reparării sediilor unităţilor de învăţământ teologic, proprietate a cultelor recunoscute.

4. Documentația de solicitare a sprijinului financiar se poate depune într-un exemplar scris la Serviciul de Informare pentru Cetățeni, Calea Moților nr. 5-7, Cluj-Napoca, precum și online cu semnătură electronică pe site-ul www.primariaclujnapoca.ro secțiunea Administrație – Servicii online – Depune cereri – Serviciul Management proiecte sociale, culturale și sportive sau www.edirect.e-guvernare.ro.

5. Perioada de depunere a cererilor de sprijin financiar este 17.09.2021-01.10.2021.

6. Informaţii suplimentare se pot obţine de la Direcţia Generală Comunicare, dezvoltare locală și management proiecte – Serviciul Management proiecte sociale, culturale și sportive din cadrul Primăriei municipiului Cluj-Napoca, Calea Moţilor nr. 1-3, Etajul 1, Sala 66, telefon 0264-596030, interior 5192.

PRIMARUL MUNICIPIULUI CLUJ-NAPOCA,

EMIL BOC