În data de 03/04 noiembrie 2013, poliţiştii locali au efectuat o acţiune de depistare a persoanelor fără adăpost pe raza municipiului Cluj-Napoca.
În urma acţiunii au fost identificate 13 persoane fără adăpost în următoarele locaţii: pţa Mihai Viteazu, str. I. Bob, pţa Unirii, str. Răsăritului, pţa Mărăşti, str. Universităţii, bdul 21 Decembrie 1989, bdul Eroilor. Persoanele respective au fost legitimate şi conduse la Azilul de noapte Ruchama de pe str. Oaşului nr. 298, unde au fost servite cu sandwich-uri şi ceai cald.
În perioada 01-04.12.2013 au fost depistate în total 25 persoane fără adăpost pe raza municipiului care au fost conduse la Azilul de noapte Ruchama şi predate lucrătorilor din cadrul Direcţiei de Asistenţă socială.