În perioada 05-08.05.2014, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi siguranţă publică şi a Serviciului Control trafic rutier au organizat acţiuni zilnice pentru depistarea conducătorilor de autovihicule care nu respectă prevederile HCL nr. 26/2010 privind aprobarea Regulamentului de administrare a parcărilor publice cu plată orară, aprobate de Comisia Municipală de Sistematizare a Circulaţiei din municipiul Cluj-Napoca, modificată prin HCL nr. 328/2010 şi a HCL nr. 61/2014 .
S-a acţionat pe următoarele străzi: P-ţa Unirii, B-dul 21 Decembrie 1989, Calea Dorobanţilor, B-dul Eroilor, P-ţa Ştefan cel Mare, P-ţa Avram Iancu, str. Clinicilor, str. Victor Babeş, str. C.I.Hossu, Calea Moţilor şi str. Arany Janos.
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii locali au aplicat un număr de 315 de sancţiuni contravenţionale din care: 126 sancţiuni pentru staţionarea neregulamentară a autovehiculelor pe trotuare şi 189 sancţiuni în parcările publice cu plată.