În data de 08.10.2014 poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi siguranţă publică au organizat, împreună cu poliţişti de la Secţia 4 Poliţia municipiului o acţiune în scopul combaterii fenomenului infracţional, cerşetoriei, a evaziunii fiscale, a infracţiunilor cu violenţă şi identificării persoanelor fără adăpost ce locuiesc fără forme legale pe raza cartierelor Mănăştur şi Plopilor.
În urma acţiunii au fost verificate mai multe locaţii: malul Someşului (în spatele hipermarketului Cora), Pădurea Făget (zonele dinspre Aleea Clăbucet, Negoiu, Parâng, Sf. Ion), strada Salcâmului, Câmpului (în spatele fostei benzinării), zona pieţelor agroalimentare Ion Meşter şi Flora, baruri şi unităţi de alimentaţie publică.
În urma acţiunii au fost legitimate un număr de 35 persoane, au fost avertizate 3 persoane, au fost conduse la Secţia 4 Poliţia municipiului 15 persoane pentru identificare, amprentare şi fotografiere.
Au fost aplicate un număr de 9 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 1490 lei, din care la Legea nr. 61/1991 rep.- o sancţiune, conform OUG nr. 195/2002 rep. – 4 sancţiuni şi conform OUG nr. 97/2005 – 4 sancţiuni.
S-au curăţat locaţiile unde erau amplasate corturi improvizate cu ajutorul asistaţilor sociali.