În data de 15.01.2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Inspecţie comercială au început o acţiune tematică de verificări la magazinele care practică vânzări cu preţ redus.

Agenţi economici verificaţi: 27

Nereguli constatate:

• afişarea necorespunzătoare a preţurilor şi nerespectarea prevederilor legale privind sectorizarea mărfurilor cu preţ redus;

• nedepunerea notificării la Primăria municipiului Cluj-Napoca, pentru vânzările cu preţ redus care intră în categoria soldărilor.

Măsuri: Pentru neregulile constatate au fost încheiate 11 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 150/2009 privind reglementarea activităţilor comerciale pe raza municipiului Cluj-Napoca şi ale O.G. nr. 99/2000 republicată privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă.

Valoarea amenzilor aplicate: 10.400 lei.

Verificările continuă şi în perioada următoare.