In perioada ianuarie-februarie 2015 politistii locali din cadrul Serviciului Control Protectia mediului au desfasurat urmatoarele actiuni:
-Actiuni de verificare a organizarilor de santier de pe raza municipiului Cluj Napoca- au fost incheiate 6 pvcc conform prevederilor HCL  nr. 191/2009 in valoare de 9400 lei pentru murdarire carosabil, lipsa rampei de spalare.
-Actiuni de verificare privind activitatea de salubritate stradala.
Incepand cu 12.01.2015 s-au efectuat actiuni de verificare zilnice pe strazile care au fost in programul de curatenie stabilit de catre Primaria municipiului (operaţiuni de măturat mecanic, măturat manual carosabil, trotuare, întreţinere manuală)
Au fost incheiate 14 pvcc conform HCL  nr. 191/2009 in valoarea de 31400 lei firmelor de salubritate stradala pentru nerespectarea programului de curatenie stradala sub aspect cantitativ si calitativ .