Comunicat de presa
(28 ianuarie 2015)

Ref: 46 de familii clujene au intrat astazi in posesia locuintelor sociale de pe strada Iuliu Coroianu

Primaria Cluj-Napoca a distribuit astazi apartamentele nou construite de pe strada Iuliu Coroianu nr. 5 celor 46 de beneficiari. Aceste familii se regasesc pe lista finala de prioritati pentru anul 2014, aprobata prin HCL nr. 511/2014, iar locuintele au fost acordate in conformitate cu criteriile stabilite prin HCL nr. 150/2013.

Proiectul „Case integrate pentru comunitate, strada Iuliu Coroianu nr. 5” a fost realizat din fonduri europene. Valoarea totala a proiectului este de 5.906.528,19 lei, din care valoarea finantarii nerambursabile este de  4.649.985,23 lei. Contributia Municipiului in acest proiect este de 94.897,66 lei.

Lucrarile de realizare a locuintelor de pe strada Iuliu Coroianu nr. 5 au inceput in luna iulie 2013 si au fost finalizate la sfarsitul anului trecut. Prin reconversia, modernizarea si reabilitarea acestor imobile aflate in proprietatea municipiului au fost recompartimentate spatiile existente in 46 de locuinte sociale destinate beneficiarilor proiectului. Imobilul nou construit contine 16 garsoniere, 11 apartamente cu o camera si 19 apartamente cu 2 camere.

Principalele categorii de lucrari executate:
–          lucrari de consolidare, reabilitare si recompartimentare a corpurilor C1 si C2 care fac obiectul investitiei si lucrari de demolare pentru corpurile aflate in stare avansata de degradare (corpurile C3, C4 si C5)
–          Lucrari de amenajare pentru alei pietonale, alei carosabile, parcari si locuri de joaca pentru copii
–          Realizarea pentru persoanele cu dizabilitati a unei platforme de acces la etajele superioare ale imobilului, precum si montarea unei rampe de acces special la intrarea principala
–          Lucrari de arhitectura, prin care s-a realizat recompartimetarea in sensul modificarii functionalitatii acestui obiectiv pentru realizarea de locuinte sociale
–          Lucrari de izolatii care au generat cresterea eficientei energetice a imobilelor cu un procent de peste 60%

Executia lucrarii a fost realizata de firma S.C. CECONI S.R.L., iar valoarea lucrarilor contractate a fost de 3.988.639,14 lei (fata de 7.612.776,49 lei, suma estimata).

Prin HCL 439/2014 Consiliului Local a aprobat Lista provizorie de prioritati pentru 2015, in vederea repartizarii prin inchiriere a locuintelor din fondul locativ de stat. Aceasta cuprinde 387 de dosare, dintre care 302 eligibile si 85 neeligibile.

Primaria Cluj-Napoca are in vedere realizarea a doua noi proiecte de construire de locuinte sociale pe strazile Sighisoarei si Ghimesului. In prezent se lucreaza la intocmirea documentatiilor acestora.