WI-FI gratuit in zona centrala

Primaria Cluj-Napoca a instalat Wi-Fi gratuit in Piata Unirii si pe pietonalul de pe Bulevardul Eroilor. Pentru punerea in practica a acestui plan, Primaria, prin Serviciul Strategii de Informatizare, a colaborat cu Universitatea Tehnica si Clusterul IT. Accesul la internet se face pe baza unui portal captiv in care turistii si clujenii trebuie sa se intregistreze cu o adresa valabila de email.

Portalul captiv va fi disponibil in limbile:
–         romana,
–         maghiara,
–         engleza,
–         franceza,
–         germana.
Inregistrarea se face cu adresa de email, iar campurile din formularul de inregistrare (se pot adauga/scoate oricand) sunt:
–         Numele;
–         Tara de origine;
–         Cetatean clujean? [da/nu], daca nu, scopul vizitei: [ Turist /investitor/ altele];
–         Folosesc WiFi pentru: [ timp liber / munca…];
–         Zi de nastere;
–         Gen (masculin/feminin)

Punerea in functiune a unui astfel de sistem este prevazuta
si in Strategia de dezvoltare a municipiului pentru perioada 2014-2020.

"Aceasta actiune vine in completarea proiectelor realizate in cadrul progamului Cluj-Napoca- Capitala Europeana a Tineretului. Stim cat de doritori sunt tinerii din ziua de astazi sa utilizeze internetul si venim astfel in calea asteptarilor lor. Multumim pe aceasta cale doamnei consilier local Claudia Anastase, care s-a implicat pentru reusita acestui proiect", a declarat primarul Emil Boc.