In perioada 01-16.03.2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţa Publică au identificat un număr de 38 persoane care apelau la mila publicului, ocazie cu care s-au întocmit un număr de 32 procese verbale de constatare a contravenţiei, în conformitate cu Legea nr. 61/91 rep. şi HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010 în valoare de 3035 lei şi a fost confiscată suma de 98,53 lei.
Din totalul de 38 persoane depistate că apelează la mila publicului, 11 persoane au domiciliul în municipiul Cluj-Napoca, iar 27 sunt din alte judeţe (Mureş,Sălaj, Sibiu, Bistriţa Năsăud) şi alte localităţi din judeţul Cluj (Sânicoara, Vultureni, Turda, Apahida). În funcţie de situaţie, persoanele depistate că apelează la mila publicului după ce sunt sancţionate contravenţional, cele cu domiciliul în Cluj-Napoca sunt conduse la Centrul de Găzduire Temporară de str. Oaşului nr. 298, iar cele din alte localităţi sunt conduse la gară fiind îndrumate spre localităţile de domiciliu.
Dintre locaţiile în care au fost depistate persoane care apelau la mila publicului, enumerăm: pţa Mihai Viteazu, bdul Eroilor, pţa Unirii, str. Clinicilor, pţa Avram Iancu, pţa Cipariu, pţa L. Blaga, bdul 21 Decembrie 1989, parc I. L. Caragiale.
De asemenea, în aceeaşi perioadă au fost identificate de către poliţiştii locali pe raza municipiului, cu precădere în zona centrală, 26 persoane fără adăpost în 63 cazuri, dintre care 16 cu domiciliul în Cluj-Napoca şi 10 persoane cu domiciliul în alte localităţi (Căpuşu Mic, Teiuş, Tg. Mureş, Apahida, Fântânele, Şimleul Silvaniei). În 21 de cazuri, persoanele fără adăpost au fost conduse la Centrul de Găzduire Temporară de str. Oaşului nr. 298.
Dintre locaţiile frecventate de către persoanele fără adăpost, enumerăm: Pţa unirii, pţa L. Blaga, pţa M. Viteazul, str. Universităţii, str. I.P. Voiteşti, str. P. Roşca, pţa Muzeului, bdul Eroilor, pţa Mărăşti, bdul 21 Decembrie 1989.

Facem un apel pe această cale cetăţenilor municipiului să ne sprijine în desfăşurarea acestor acţiuni, iar în cazul în care observă persoane care apelează la mila publicului să ne contacteze la numerele de telefon 0264/955 sau 0264/598784 -Dispeceratul Poliţiei Locale pentru a putea interveni în timp real pentru luarea măsurilor ce se impun.