In perioada 01-31.03.2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţa Publică au depistat pe raza municipiului 84 cazuri de cerşetorie, în 7 cazuri persoanele erau minore, ocazie cu care s-au întocmit un număr de 62 procese verbale de constatare a contravenţiei, în conformitate cu Legea nr. 61/91 rep. şi HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010 şi a fost confiscată suma de 163,53 lei.
Din totalul persoanelor depistate că apelează la mila publicului, doar 13 persoane au domiciliul în municipiul Cluj-Napoca.
Cei 7 copii minori depistaţi că apelau la mila publicului au fost predaţi Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi pentru Protecţia Copilului şi au fost încheiate 2 procese verbale de constatare a contravenţie părinţilor pentru nesupravegherea minorilor, în conformitate cu prevederile Legii nr. 61/1991 rep.
Dintre locaţiile în care au fost depistate persoane care apelau la mila publicului, enumerăm: pţa Mihai Viteazu, bdul Eroilor, pţa Unirii, str. Clinicilor, pţa Avram Iancu, pţa Cipariu, pţa L. Blaga, bdul 21 Decembrie 1989, parc I. L. Caragiale, str. Fabricii, str. Primăverii, calea Floreşti.
De asemenea, în aceeaşi perioadă au fost identificate de către poliţiştii locali pe raza municipiului, cu precădere în zona centrală, persoane fără adăpost în 150 cazuri, aceleaşi persoane regăsindu-se aproape zilnic în stradă. Dintre persoanele fără adăpost depistate doar 19 au domiciliul în Cluj-Napoca. În 52 de cazuri, persoanele fără adăpost au fost conduse la Centrul de Găzduire Temporară de str. Oaşului nr. 298.
Dintre locaţiile frecventate de către persoanele fără adăpost, enumerăm: Pţa Unirii, pţa L. Blaga, pţa M. Viteazul, str. Universităţii, str. I.P. Voiteşti, str. P. Roşca, pţa Muzeului, bdul Eroilor, pţa Mărăşti, bdul 21 Decembrie 1989.

Facem un apel pe această cale cetăţenilor municipiului să ne sprijine în desfăşurarea acestor acţiuni, iar în cazul în care observă persoane care apelează la mila publicului să ne contacteze la numerele de telefon 0264/955 sau 0264/598784 -Dispeceratul Poliţiei Locale pentru a putea interveni în timp real pentru luarea măsurilor ce se impun.