În perioada 20 – 25.08.2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Inspecţie comercială au desfăşurat acțiuni tematice privind respectarea prevederilor legale de către magazinele care practică vânzări cu preţ redus.
Au fost verificați un număr de 25 agenţi economici.

Nereguli constatate:

• afişarea necorespunzătoare a preţurilor şi nerespectarea prevederilor legale privind sectorizarea mărfurilor cu preţ redus;
  • nedepunerea notificării la Primăria municipiului Cluj-Napoca, pentru vânzările cu preţ redus care intră în categoria soldărilor.

Măsuri:

•  au fost încheiate 4 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 150/2009 privind reglementarea activităţilor comerciale pe raza municipiului Cluj-Napoca şi ale O.G. nr. 99/2000 republicată privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă.

Valoarea amenzilor aplicate: 3.400 lei.

Verificările continuă şi în perioada următoare.