În perioada ianuarie – septembrie poliţiştii locali au efectuat periodic verificări privind prezenţa pe domeniul public şi privat al municipiului, a autovehiculelor abandonate sau fără stăpân.
În conformitate cu Legea nr. 421/2002 – privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al unitatilor administrativ-teritoriale modificată şi completată prin Legea nr. 309/2006, au fost identificaţi 188 de proprietari de autovehicule cu aspect abandonat sau fără stăpân, proprietarii acestora au fost somaţi în vederea ridicării.
În prezent situaţia se prezintă astfel:
– 14 autovehicule au fost trecute în proprietatea statului din care 5 au fost ridicate de pe domeniul public sau privat al municipiului, alte 9 urmând să fie ridicate în perioada imediat următoare
– 77 autovehicule au fost ridicate de proprietari
-7 autovehicule îndeplinesc condiţiile de a fi declarate abandonate sau fără stăpân şi trecute în proprietatea statului
– 90 autovehicule se află în termenul legal de ridicare de către proprietari.