În perioada 18-29.09.2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Inspecţie comercială, au desfăşurat a acţiune de control în pieţele administrate de Primăria municipiului Cluj-Napoca, privind respectarea Regulamentului de funcţionare a pieţelor.

Au fost verificati agenţii economici şi producătorii care comercializează produse agricole în pieţele administrate de Primăria municipiului Cluj-Napoca, principale aspecte urmărite au fost:

• comercializarea produselor agricole la preţuri care depăşesc dublul preţurilor de referinţă comunicate zilnic de către SC Centrul Agro Transilvania SA Cluj.
  • comportamentul comercianţilor în relaţia cu cumpărătorii.
  • deţinerea documentelor de provenienţă a mărfurilor ( atestat de producător, certificat constatator, registru unic de control etc)
  • comercializarea de produse agricole care nu sunt menţionate în carnetul de comercializare
  • neafişarea preţurilor

Pentru neregulile constatate s-au încheiat 21 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile HCL nr. 247/2010, Legii 12/1990 rep şi a HCL 150/2009.
Valoarea amenzilor aplicate: 15.500 lei.