Preturi mai mici pentru deseuri

Situatia deseurilor din municipiul Cluj-Napoca a fost rezolvata, cel putin temporar. Vineri, 16 octombrie 2015, odata cu incetarea contractului incheiat intre Primaria Cluj-Napoca si Primaria Oradea, acestea vor fi depozitate in oras. Noua rampa de stocare temporara a deseurilor a fost construita de RADP in zona Pata Rat, iar lucrarile au durat 4 luni si au costat 4.625.000 lei (conform HCL nr. 305/2015).

Deschiderea rampei temporare permite municipalitatii clujene stabilirea unor preturi mai mici pentru deseuri, atat in ceea ce priveste persoanele fizice, cat si pentru persoane juridice. Noile tarife pot fi consultate AICI.

Rampa temporara construita de Primaria Cluj-Napoca aduce cel putin doua beneficii importante clujenilor: rezolvarea pentru minimum 2 ani (cu posibilitatea de prelungire cu alti 2 ani) a problemei depozitarii deseurilor si scaderea substantiala a preturilor deseurilor, atat pentru clujeni, cat si pentru firmele de salubrizare”, a explicat primarul Emil Boc.