In luna octombrie 2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţa Publică au identificat în 89 cazuri, persoane care apelau la mila publicului pe raza municipiului (majoritatea dintre aceste persoane se regăsesc aproape zilnic în stradă), iar în 5 cazuri persoanele erau minore. S-au încheiat un număr de 83 procese verbale de constatare a contravenţiei pentru apelare la mila publicului, în conformitate cu Legea nr. 61/91 rep. şi HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010 şi a fost confiscată suma de 251 lei.
Cei cinci minori depistaţi că apelau la mila publicului au fost predaţi Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi pentru Protecţia Copilului.
Dintre locaţiile în care au fost depistate persoane care apelau la mila publicului, enumerăm: pţa Mihai Viteazu, bdul Eroilor, pţa Unirii, pţa Avram Iancu, pţa Cipariu, bdul 21 Decembrie 1989, pţa Mărăşti, str. Fabricii, str. Primăverii, calea Floreşti.
De asemenea, în aceeaşi perioadă au fost identificate de către poliţiştii locali pe raza municipiului, cu precădere în zona centrală, persoane fără adăpost în 149 cazuri, aceleaşi persoane regăsindu-se aproape zilnic în stradă.
Dintre locaţiile frecventate de către persoanele fără adăpost, enumerăm: Pţa Unirii, pţa L. Blaga, pţa M. Viteazul, str. Universităţii, pţa Muzeului, bdul Eroilor, pţa Mărăşti, bdul 21 Decembrie 1989.