În perioada 11.12.2015-13.12.2015, în intervalul orar 22,00-06,00, poliţiştii locali au desfăşurat acţiuni de control pe raza municipiului Cluj-Napoca, privind verificarea activităţii de taximetrie, verificarea agenţilor economici cu profil de alimentaţie publică la adresa cărora sunt înregistrate sesizări precum şi efectuarea de măsurători sonometrice.
Nereguli constatate:

• desfăşurarea de activităţi comerciale fără a deţine Acord de funcţionare şi aprobare de orar
  • nerespectarea orarului de funcţionare aprobat de Primăria municipiului Cluj-Napoca
  • nerespectarea standurilor de taxi aprobate
  • lipsă asigurare transport persoane
  • depăşirea planului fonic admis pe timpul nopţii
  • refuzul de a preleva probe

Pentru neregulile constatate s-au încheiat 39 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile Legii 12/1990, republicată. Valoarea amenzilor aplicate: 73.200 lei.