In luna noiembrie 2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţă Publică au depistat pe raza municipiului 71 cazuri de cerşetorie (unele dintre persoane au fost regăsite de mai multe ori în stradă), ocazie cu care s-au întocmit un număr de 65 procese verbale de constatare a contravenţiei, în conformitate cu Legea nr. 61/1991 rep. şi HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010. Dintre persoanele depistate, doar 11 au domiciliul în municipiul Cluj-Napoca, celelalte fiind din alte localități.
De asemenea, au fost depistați 7 copii minori care apelau la mila publicului care au fost predați la DGASPC pentru luarea măsurilor legale.
Dintre locaţiile în care au fost depistate persoane care apelau la mila publicului, enumerăm: pţa Mihai Viteazu, bdul Eroilor, pţa Unirii, pţa Avram Iancu, pţa Cipariu, str. T. Moșoiu nr. 2, bdul 21 Decembrie 1989, parc I. L. Caragiale, str. Fabricii, str. Primăverii, calea Floreşti, pța Mărăști.
În aceeaşi perioadă au fost identificate de către poliţiştii locali pe raza municipiului, cu precădere în zona centrală, persoane fără adăpost în 120 cazuri, aceleaşi persoane regăsindu-se aproape zilnic în stradă. Dintre persoanele fără adăpost depistate, doar 13 au domiciliul în municipiul Cluj-Napoca, celelalte fiind din alte localități. Un număr de 24 persoane fără adăpost au fost predate Centrului de Găzduire Temporară.