În luna decembrie 2015, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţă Publică au depistat pe raza municipiului 55 cazuri de cerşetorie (unele dintre persoane au fost regăsite de mai multe ori în stradă), ocazie cu care s-au întocmit un număr de 51 procese verbale de constatare a contravenţiei, în conformitate cu Legea nr. 61/1991 rep. şi HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010 și a fost confiscată suma de 165,80 lei. Dintre persoanele depistate, doar 5 au domiciliul în municipiul Cluj-Napoca, celelalte fiind din alte localități.
De asemenea, au fost depistați 4 copii minori care apelau la mila publicului care au fost predați la DGASPC pentru luarea măsurilor legale.
Dintre locaţiile în care au fost depistate persoane care apelau la mila publicului, enumerăm: pţa Mihai Viteazu, bdul Eroilor, Barițiu, str. Horea, pţa Unirii, pţa Avram Iancu, pța Ștefan cel Mare, pţa Cipariu, str. T. Moșoiu nr. 2, bdul 21 Decembrie 1989, Dorobanților, Mehedinți, str. Fabricii, str. Primăverii, str. T. Mihali, calea Floreşti, calea Mănăștur, str. Moților, str. L. Pasteur, str. Lăcrămioarelor, str. Albac.

Facem un apel pe această cale cetăţenilor municipiului să ne sprijine în desfăşurarea acestor acţiuni, iar în cazul în care observă persoane care apelează la mila publicului să ne contacteze la numerele de telefon 0264/955 sau 0264/598784-Dispeceratul Poliţiei Locale pentru a putea interveni în timp real să luăm măsurile ce se impun.