Poliţiştii locali din cadrul Serviciului Inspecţie comercială au început o acţiune tematică de verificări la magazinele care practică, în această perioadă, vânzări cu preţ redus.
Astfel, în zilele de 18 şi 19 ianuarie 2016 au fost verificaţi 25 de agenţi economici fiind urmărite o serie de aspecte, între care, nedepunerea notificării la Primăria municipiului Cluj-Napoca pentru vânzările cu preţ redus, care intră în categoria soldărilor, afişarea necorespunzătoare a preţurilor şi nerespectarea prevederilor legale privind sectorizarea mărfurilor cu preţ redus.
Pentru neregulile constatate în 14 cazuri au fost aplicate sancţiuni contravenţionale conform HCL nr. 150/2009 şi OG nr. 99/2000 rep., în valoare de 11.100 lei.
Acţiunea se află în derulare, urmând să fie verificaţi agenţi economici din zona centrală şi cartierele municipiului.