Comunicat de presa

(3 iunie 2016)

Ref. Noul Serviciu de ingrijire la domiciliu

Noul Serviciu de ingrijire la domiciliu a persoanelor varstnice, proiect propus de primarul Emil Boc, a fost aprobat in ultima sedinta a Consiliului Local al Municipiului Cluj-Napoca.

Scopul Primariei este de a asigura servicii de ingrijire si asistenta medicala si de a oferi suportul moral si emotional necesar pentru persoanele varstnice aflate in situatii de risc social – batrani singuri, bolnavi, persoane care ies din spital si nu au apartinatori care sa le poata asigura aceste servicii, batrani a caror copii nu sunt in tara. Acest compartiment va include 30 de ingrijitori la domiciliu, la care se adauga personal de specialitate – medic geriatru, asistenti sociali, psiholog si asistenti medicali.

Pana in prezent, Primaria Cluj-Napoca prin Directia de Asistenta Sociala si Medicala a oferit sprijin financiar ONG-urilor care acordau persoanelor varstnice din municipiu servicii de ingrijire la domiciliu. in 2015, 225 de persoane au beneficiat de serviciile acestor organizatii non-guvernamentale.

In acest an, prin Directia de Asistenta Sociala si Medicala si cu ajutorul asociatiilor de proprietari din oras, Primaria Municipiului Cluj-Napoca a initiat o campanie de identificare a persoanelor varstnice care au nevoie de ajutor. Avand in vedere numarul tot mai mare al celor aflati in aceste situatii, Primarul Emil Boc a decis infiintarea acestui nou serviciu, care sa completeze activitatea desfasurata de ONG-uri.

In perioada urmatoare va avea loc o dezbatere publica cu privire la metodologia de accesare a serviciilor, tarifele pentru servicii sociale si socio-medicale si contributia beneficiarilor in functie de veniturile acestora. Astfel, persoanele care au venituri sub 710 lei/membru de familie beneficiaza gratuit de aceste servicii. Pentru celelalte categorii, se va stabili o contributie rezultata in urma dezbaterii publice si aprobata prin Hotarare de Consiliu Local.

Directia de Asistenta Sociala va demara procedurile legale privind angajarea personalului de specialitate din cadrul noului compartiment. Serviciul de ingrijire la domiciliu a persoanelor varstnice va deveni functional din toamna acestui an si va reuni cele doua Centre de zi pentru persoane varstnice, precum si cele 8 cluburi ale pensionarilor, infiintate si gestionate de Primaria Cluj-Napoca.

Biroul Mass-media

Primaria Cluj-Napoca