În săptămâna 19-25.09.2016 – poliţiştii locali au efectuat mai multe acţiuni pe raza municipiului Cluj-Napoca.

ORDINE PUBLICĂ – În cartierul Mănăştur str. Parâng – Negoiu şi str. Bucium, au fost desfiinţate taberele de rromi şi igienizată zona, 35 persoane fără adăpost depistate, 11 conduse în Comuna Floreşti (2 adulţi şi 9 copii), 24 persoane la azilul de pe str. Oaşului.

CIRCULAŢIE – au fost desfăşurate acţiuni în cartierul Zorilor: Bună Ziua şi Zona Centrală urmărindu-se fluidizarea traficului, opririle şi staţionările, fiind aplicate contravenţii.

URBANISM – 6 lucrări fără autorizaţie de construire, fiind aplicate 6 sancţiuni în valoare de 6.000 lei.

PROTECŢIA MEDIULUI – verificări pe şantiere, unde s-a constatat lipsa rampei de spălat, murdărirea carosabilului, au fost aplicate 15 sancţiuni în valoare de 14.500 lei.
Au fost aplicate 25 sancţiuni la persoanele fizice şi juridice, pentru nerespectarea termenelor de aplicare a contravalorii serviciilor de salubrizare, prevenind astfel apariţia unor depozitări necontrolate de deşeuri, în valoare de 12.500 lei. Au fost eliminate 5 rampe clandestine de deşeuri din zonele de agrement Făget – Drum Sf. Ion.

INSPECŢIE COMERCIALĂ – acţiuni în cartierul Zorilor, Mănăştur şi Zona Centrală, efectuându-se verificări în pieţe, comerţ stradal cu legume-fructe şi ambulant. Au fost aplicate 36 sancţiuni în valoare de 28.200 lei.