În perioada 01-25 octombrie 2016, poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţă Publică au desfășurat acțiuni zilnice pe zona centrală a municipiului pe linie de cerșetorie și persoane fără adăpost.
Au fost depistate un număr de 27 persoane care apelau la mila publicului, ocazie cu care s-au întocmit un număr de 47 procese verbale de constatare a contravenţiei, în valoare de 4150 lei, în conformitate cu Legea nr. 61/1991 rep. şi HCL nr. 422/1999 modificată de HCL nr. 108/2010.

Majoritatea persoanelor depistate că apelau la mila publicului au domiciliul în alte județe (Dâmbovița, Sălaj, Suceava, Mureș, Caraș Severin, Bistrița Năsăud, Vâlcea) sau în alte localități din județul Cluj (Apahida, Sînpaul, Turda).

Printre locațiile în care au fost depistate, enumerăm: bdul 21 Decembrie 1989, bdul Eroilor, pța M. Viteazu, pța Unirii, pța A. Iancu, pța Cipariu, str. Dacia, str. Horea.

În aceeaşi perioadă au fost identificate un număr de 17 persoane fără adăpost, care au fost conduse la Centrul de Găzduire Temporară de pe str. Oașului nr. 298.

De asemenea, persoanelor fără adăpost depistate că au consumat băuturi alcoolice în locuri publice, le-au fost aplicate 16 sancțiuni contravenționale, în conformitate cu prevederile Legii nr. 61/1991 rep.

Facem un apel pe această cale cetățenilor, să ne contacteze la nr. de telefon 0264/598784 sau 0264/955,  în cazul în care observă persoane care apelează la mila publicului sau persoane fără adăpost pe raza municipiului.