Poliţiştii locali din cadrul Serviciului Inspecţie Comercială au desfăşurat în zilele de 07-08.11.2016, acţiuni tematice privind destinaţia garajelor situate în spatele Pieţei Agroalimentare Mărăşti, cu acces din Calea Dorobanţilor.
Aspectul urmărit a fost verificarea utilizării garajelor amplasate pe domeniul public al municipiului Cluj-Napoca, în scopul pentru care au fost construite, respectiv pentru gararea autovehiculelor.
Pentru neregulile constatate, respectiv utilizarea garajului ca depozit de legume-fructe, au fost încheiate 2 procese verbale de constatare a contravenţiei, în conformitate cu prevederile HCL nr. 150/2009, în valoare de 3.000 lei.
De asemenea, ca măsură complementară, s-a solicitat Serviciului public de interes local pentru administrarea parcărilor din municipiul Cluj-Napoca anularea/rezilierea abonamentului sau contractului de închiriere pentru terenul ocupat.