Premiul de Excelență în Digitalizare câștigat de Primăria Municipiului Cluj-Napoca!

În cadrul Galei Asociațiilor Municipiilor din România desfășurată la Ateneul Român în 6 noiembrie 2017, Primăria Cluj-Napoca a câștigat premiul de Excelență în Digitalizare. Acest premiu reflectă reușitele orașului nostru în materie de digitalizare și inovare. În prezent sunt funcționale în Cluj-Napoca 47 de proceduri digitale și aplicații ale tehnologiei în domeniul administratiei publice. Cele mai recente proceduri – și primele în România – vizează emiterea în format online și electronic a unor documentații de urbanism (certificate de urbanism, prelungirea autorizațiilor de construcții și alte avize) și procesul de bugetare participativă online. De asemenea, Clujul este recunoascut ca un puternic centru național și european de inovare, Conferința Open Innovation 2.0. a Comisiei Europene fiind organizată la Cluj – Napoca în iunie 2017, pentru prima dată în Europa Centrală și de Est.