Având în vedere situația operativă de pe raza municipiului Cluj-Napoca pe linie de nerespectare a regulilor generale de comerț, mediu, ordine publică, pe linie rutieră, pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, prevenirea și descoperirea faptelor de natură contravențională și penală, în data de 10.02.2018 s-a desfășurat o amplă acțiune în incinta târgului de vechituri de pe str. Bobâlnei nr. 65 și pe domeniul public din imediata vecinătate, în sistem integrat cu Gruparea de Jandarmi Mobilă Ștefan Cicio-Pop” și Poliția municipiului Cluj-Napoca.

La acțiune au participat: 32 polițiști locali, polițiști, jandarmi, utilizând autovehiculele din dotaDirecții de acțiune:

– asigurarea climatului de ordine și siguranță publică;

• depistarea persoanelor dispărute, urmăriți local, urmăriți general;

• respectarea regulilor generale de comerț;

• depistarea persoanelor care comercializează obiecte a căror proveniență nu poate fi dovedită;

• verificarea curățeniei;

• respectarea regulilor de circulație privind oprirea și staționarea autovehiculelor.

Contravenții constatate și sancționate: 25 procese-verbale de constatare a contravențiilor, în valoare de 19.060 lei, încheiate în conformitate cu prevederile Legii nr. 12/1990 republicată, privind protejarea populației împotriva unor activități de producție, comerț sau prestări de servicii ilicite, ale H.C.L. nr. 150/2009 privind reglementarea activităților comerciale pe raza municipiului Cluj-Napoca și ale O.U.G. nr. 195/2002 cu modificările şi completările ulterioare, privind regimul circulației pe drumurile publice, pentru următoarele nereguli:

• desfășurarea de activități comerciale fără deținerea autorizațiilor prevăzute de lege;

• comercializarea de mărfuri fără documente de proveniență;

• punerea în vânzare a produselor din import fără traducere în limba română;

• vânzarea de produse alimentare fără specificarea termenului de valabilitate;

• comercializarea de mărfuri pe domeniul public în locuri neautorizate;

• oprirea/staționarea neregulamentară a autovehiculelor.

Au fost ridicate 3 autovehicule staționate neregulamentar și s-au aplicat puncte de penalizare conducătorilor auto. Totodată s-au confiscat articole de uz casnic în valoare de 3.000 lei.