Primaria municipiului Cluj-Napoca a finalizat investitia primului tronson al Canalului Morii – reabilitat ca strada pietonala, cu scopul de a reda zonei potentialul turistic si de agrement pe care il merita.

Lucrarile s-au realizat in doua etape:

In prima etapa s-au construit ziduri de sprijin din beton armat ampretat, pe fiecare mal al tronsonului, intre podurile circulate auto si a fost acoperit fundului albiei cu beton (s-a ales aceasta solutie pentru a se putea asigura o mai buna intretinere a canalului). Totodata s-a realizat o noua balustrada de protectie pentru pietoni.
In etapa a doua zona aferenta parcarilor a fost amenajata in scop pietonal, prin pavare cu piatra cubica, circulatia auto fiind limitata numai pentru riverani.

De asemenea, executantul a mai realizat lucrari precum:
·         modernizarea iluminatului stradal – au fost inlocuiti cei 14 stalpi cu altii, in scopul realizarii de economie la consumul iluminatului public, precum si pentru realizarea unui aspect urbanistic potrivit zonei;
·         reabilitarea strazii Andrei Saguna, prin pavare cu piatra cubica, atat trotuarul, cat si partea carosabila;
·         amenajarea unui mobilier urban (16 buc. bancute cu jardiniere, 15 buc. cosuri de gunoi)

Pe strada Andrei Saguna se vor amenaja 9 terase, pentru care a fost promovata o licitatie pentru data de 20 mai 2011.