Primaria municipiului Cluj-Napoca este in curs de finalizare cu cel de al doilea proiect de refacere integrala a unui cartier. Este vorba de spre zona Mercur – Detunata – Meses, care a beneficiat, la fel ca si zona Plopilor vechi, de lucrari ample de refacere a aleilor intre blocuri, extindere si modernizare a iluminatului public, precum si de lucrari de plantari in zonele verzi si amenajarea locurilor de joaca. Astfel, dupa 30-40 de ani de cand nu s-a mai investit nimic in aceasta zona, a fost refacuta pentru cel putin tot atatia ani.

Alei si parcari
Lucrarile de amenajare a zonei Detunata au inceput in 21 martie 2011, timp in care au fost reabilitate 12 alei de acces intre blocuri, 4 alei de acces in garaje si au fost create 107 noi locuri de parcare. Suprafata carosabila asfaltata este de peste 5.200 mp.
In prezent se mai lucreaza la aleea Meses, urmand ca in luna iulie sa inceapa lucrarile pe aleea Detunata (principala), dupa finalizarea unor lucrari de reparatii prgramate de compania E on Gaz.

Intre 15 iulie – 15 august se va continua cu reabilitarea aleii Al. Vaida Voevod. In anul trecut s-au reabilitat aleile din perimetrul cuprins intre Baisoara si Bizusa, atfel incat, o data cu teminarea zonei Detunata – Meses Vaida Voievod, practic toate aceasta zona a cartierului Gheorgheni va fi reabilitata complet.

Iluminat public
Tot in zona Detunata, strazile Unirii, Detunata, Baisoara si Liviu Rebreanu, Primaria executa in acest an lucrari de extindere si reabilitare a sistemului de iluminat public. In total se vor monta 252 de aparate de iluminat cu consum economic.

1. Zona Unirii 2-10, Detunata, Meses. In aceasta zona s-au sapat si turnat fundatiile si s-a pozat cablul subteran. Pe aleea principala Detunata lucrarile inca nu s-au demarat intrucat se vor corela cu lucrarile de asfaltare.

2. Zona Liviu Rebreanu 15 si 23, Baita, Baisoara, Bizusa, Scarisoara. In aceasta perioada se sapa fundatiile si santurile pentru pozarea cablurilor. Dupa ce si aceste fundatii vor fi finalizate vor fi demarate lucrarile de montare a stalpilor si a aparatelor de iluminat pe ambele zone, incepand cu saptamana viitoare. In paralel se vor realiza demersurile necesare la Electrica pentru conectarea noilor circuite.

Parcul Detunata
De asemenea, Parcul Detunata, cu o suprafata de peste 9 hectare a fost modernizat in perioada septembrie-noiembrie 2010.
Pe langa lucrarile de refacere a aleilor, de vopsire a aparatelor de joaca si a bancilor, a fost reabilitat foisor acoperit, in care s-au montat 4 mese de sah si 4 banci . Au mai fost amplasate 6 mese noi pentru practicarea jocurilor de societate, 2 mese pentru tenis de masa, 5 aparate de fitness, 2 banci balansoar si un leagam cuib.
Parcul Detunata are incepand din acest an si o pista pentru biciclete de 760 m. Au mai fost aplicate marcaje rutiere si stalpisori metalici (12 buc), indicatoare rutiere pentru pista de biciclete (8 buc) si un panou de informare.

Putem spune ca Zona Detunata a capatat o cu totul alta infatisare dupa ce ani de zile a fost lasata in paragina. A devenit o zona prietenoasa atat pentru copii cat si pentru adulti, o adevarata zona de agrement, asa cum merita clujenii.