Municipiul Cluj-Napoca organizează, în cadrul parteneriatului încheiat cu societatea TGP – The Green Project, Campania de colectare a Deșeurilor de Echipamente Electrice și Electronice (DEEE),  cu ocazia ZILEI DEȘEULUI ELECTRIC 2024.

Campania se desfășoară în municipiul Cluj-Napoca, în perioada 01 OCTOMBRIE – 01 NOIEMBRIE 2024.

În intervalul 01 octombrie – 01 noiembrie 2024, va funcționa SERVICIUL PERMANENT DE COLECTARE a Deșeurilor de Echipamente Electrice și Electronice (DEEE), care vor fi preluate gratuit de la domiciliu sau sediu de firmă/instituție pe baza unei programări plasate prin:

– Apel la 0744781781 de luni – vineri, între orele 9-17 sau

Completare formular de comandă 24/7 prin accesarea link-ului: http://thegreenproject.ro/comanda

Luni, 14 OCTOMBRIE, între orele 10.00-15.00, pe lângă colectarea de la domiciliu, cetățenii pot aduce aparatele electrice vechi, defecte și la ECOBOX-urile amplasate deja în piețele agroalimentare, aflate în administrarea primăriei municipiului Cluj-Napoca:

• Piața Flora

• Piața Zorilor

• Piața Ira

• Piața Hermes

• Piața Grigorescu

• Ediția din acest an se desfășoară sub sloganul “Join the E-Waste Hunt – Retrieve, Recycle, and Revive!” „Alăturați-vă vânătorii de deșeuri electrice – recuperați, reciclați și revitalizați!”, concentrându-se pe electronicele nefolosite pe care oamenii le depozitează în casele/birourile lor fără

să-și dea seama că aceste articole conțin materiale reciclabile, care ar putea căpăta o nouă viață. Deșeurile electrice înseamnă orice aparat cu mufă, cablu sau baterie, dar cele mai des „uitate” articole sunt electronicele mici: telefoane mobile vechi, cabluri, chei USB, cititoare de carduri, console de jocuri și alte dispozitive care sunt adesea ținute departe de acces și vedere, în sertare, debarale, poduri.

• Ziua Internațională a Deșeului Electric servește drept platformă pentru creșterea gradului de conștientizare cu privire la problema deșeurilor electrice, promovând colectarea, gestionarea si reciclarea responsabilă a acestora. Anul trecut, 195 de organizații din 55 de țări de pe 6 continente diferite s-au înregistrat ca participanți, multe alte entități care au marcat ziua cu activități, știri și campanii online. Printre aceștia suntem și noi, Municipiul Cluj-Napoca în colaborare cu TGP – The Green Project.

• Ziua Internațională a Deșeului Electric este inițiativa WEEE Forum, o asociație internațională non-profit a organizațiilor colective ale producătorilor de echipamente electrice și electronice. Evenimentul reprezintă o ocazie excelentă pentru a atrage atenția consumatorilor asupra importanței colectării selective a aparatelor uzate, cu scopul de a spori reutilizarea, recuperarea și reciclarea lor.