Primăria Cluj-Napoca participă la Campania Națională „Curățăm România!”organizată de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Campania se desfășoară în perioada 28 aprilie – 31 mai 2022, sub sloganul „Vrem o țară fără deșeuri abandonate”.

În cadrul acesteia, Primăria Cluj-Napoca organizează activități de ecologizare a zonelor afectate de poluarea cu deșeuri (plastic, metal, deșeuri de echipamente electrice și electronice, sticlă, hârtie, cartoane, lemn, cauciuc, materiale textile, baterii și acumulatori, anvelope), inclusiv a gospodăriilor, zonelor de protecţie din jurul lacurilor naturale, lacurilor de acumulare, cursurilor de apă, digurilor, canalelor, barajelor şi a altor lucrări hidrotehnice, câmpurilor, pădurilor, de pe raza teritorială a municipiului.

Activitățile de ecologizare se desfășoară îzonele de protecţie a pădurilor (Pădurea Hoia, Pădurea Făget etc)pășuni (Lomb și Fânațele Clujului etc), în zonele de protecţie cursurilor de apă, digurilor (Malul Someșului Grigorescu – zona prizei de apăzona Mărăști – aval de podul str. Fabricii etc). La aceste activități pot participa voluntari din comunitățile locale, inclusiv din rândul instituțiilor publice, unităților de învățământ, operatorilor economici și/sau puși la dispoziție de ONG-uri. Pentru informații suplimentare, participanții pot cere detalii de la Serviciul Ecologie Urbană din cadrul Primăriei Cluj-Napoca – telefon 0264 596 030 / 4432e-mail ecologieurbana@primariaclujnapoca.ro.