Primele ambulanțe noi achiziționate în cadrul Programului Național finanțat prin PNRR au ajuns la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” și la Serviciul de Ambulanță Județean Cluj.
Această investiție consolidează sistemul de urgență și asigură un răspuns mai rapid și mai eficient pentru clujeni.
– ISU Cluj a primit deja 3 ambulanțe moderne (2 de tip B și 1 de tip C), urmând ca alte 4 să fie livrate în perioada următoare.
– Serviciul de Ambulanță Județean a primit 6 ambulanțe noi, dotate cu echipamente de ultimă generație.
Ambulanțele dispun de dotări moderne, printre care amintim dispozitivul Corpuls CPR, un sistem automat de compresii toracice, care efectuează masajul cardiac cu o precizie și o constanță imposibil de obținut manual. Dispozitivul menține calitatea resuscitării chiar și în timpul transportului pacientului, crescând șansele de supraviețuire în cazurile de stop cardio-respirator.