Campania de colectare a deșeurilor voluminoase de la populație, demarată în luna aprilie, va continua până în 23 decembrie 2021, astfel încât clujenii să aibă posibilitatea să se debaraseze, în mod civilizat, de lucrurile vechi cu ocazia curățeniei din preajma sărbătorilor.
Clujenii, persoanele fizice, au posibilitatea să predea gratuit deșeurile de mobilier, covoare, saltele, obiecte mari de folosinţă îndelungată, altele decât deșeuri de construcții și deşeuri de echipamente electrice şi electronice, în punctele de colectare arondate firmelor de salubritate cu care au încheiate contracte.
Locațiile și programul de colectare:
Nr. crt | Sector | Operator de salubrizare | Locul de colectare | Orar de colectare perioada 17 nov–23 dec 2021 |
1 | Sector I | SC Rosal Grup SA | Str Tăietura Turcului, pe platoul situat înainte de str. Vântului | Joi, în intervalul orar 9-17 |
2 | Sector I | SC Rosal Grup SA | Str. Gh. Dima, la intersecție cu str. L. Pasteur | Marți, în intervalul orar 9-17 |
3 | Sector II | SC Brantner Vereș SA | Str. Unirii, la capătul liniei troleibuz, în apropierea stației de biciclete Cluj Bike | Sâmbătă în intervalul orar 9-17 |
4 | Sector II | SC Brantner Vereș SA | Str. Anton Pann, la intersecție cu str. Mărășești | Miercuri în intervalul orar 9-17 |
În aceste locații, operatorul de salubritate va asigura o autoutilitară în care se vor colecta deșeurile voluminoase, în ziua de colectare și intervalul orar stabilit.