Clujul – Un oraş mai sigur

Primăria muncipiului Cluj-Napoca va implementa un sistem de monitorizare video a traficului rutier în principalele intersecţii din oraş, cu scopul de a creşte nivelul de siguranţă al cetăţenilor din municipiu.

Vor fi supravegheate video 24 de ore obiective de interes local sau de mobilier urban care sunt sistematic supuse vandalizărilor şi distrugerilor.

„Sistemul ne va permite un mai bun control al zonelor cu risc mare, atât în privinţa traficului rutier, cât şi în ceea ce priveşte depozitările ilegale de deşeuri, unde vom putea, la cererea Poliţiei Comunitare să punem camere mobile pentru a-i prinde în flagrant pe cei care au transformat într-o practică depozitarea de deşeuri în zonele de agrement sau la marginea oraşului” a declarat primarul Sorin Apostu.

Structura acestui proiect presupune realizarea unei reţele de telcomunicaţii la nivel de muncipiu care să transmită imaginile captate din diferite puncte ale orasului către un dispecerat cu scopul de a creşte nivelul de siguranţă a locuitorilor municipiului.
Camerele vor fi montate în aşa fel încât să poată vizualiza numerele maşinilor din trafic şi astfel să putem să îi identificăm, pe cei acr nu respectă regulile de circulaţie.
Sistemul este compus din 3 mari componente:
– Partea de captare de imagini: se vor instala camere video color tip IP în intersecţiile din oraş care sunt capabile să înregistreze imagini statice şi în miscare 24 h din 24.
– Reţea de transmisii de date pe fibră optică, va asigura transmisia imaginilor captate de aceste camere către dispecerat
– Dispeceratul central de monitorizare şi înregistrare, este format din servere de monitorizare şi afişare a imaginilor şi dispozitive de stocare a informaţiei. Va fi amplasat în clădirea Primăriei şi supravegheat de către angajaţii de la Serviciul Siguranţa Circulaţiei.

Proiectul are două etape, una în care se vor monitoriza numai 10 intersecţii din oraş, iar ulterior vor fi extinse pe raza întregului municipiu.
În prima etapă, camerele se vor amplasa la intrări-ieşiri din municipiu: pe DN1 – E60 la intrare în Cluj-Napoca intersecţie cu drumul spre Făget şi pe DN 1 – E 60 la intrare în Cluj Napoca dinspre Oradea, Floreşti în zona Praktiker. Totodată vor mai fi monitorizate ieşirile din oraş către Baciu – la intersecţia cu str. Valea Seacă şi către Apahida – Dej, în zona Aeroportului Internaţional Cluj-Napoca. Alte camere vor fi pe str. Bucium intersecţie cu Primăverii, lângă depoul de tramvaie, pe str. C-tin Brâncuşi la intersecţia cu str.Fagului şi Colonia Borhanci, precum şi pe b-dul Muncii la intersecţie cu str. Emerson şi la intersecţia cu str, Oaşului, şi pe Calea Someşeni, în zona Selgros.
Se vor mai monta camere de supraveghere în zonele cu circulatie intensă – puncte critice:

-Bd 21 Decembrie 1989 – Constanta – Piata Avram Iancu (Prefectura)
-Piata Mihai Viteazul – Regele Ferdinand – Horea – George Baritiu (Casa de Moda)
-Bd. 21 Decembrie 1989 – Piata Unirii – Regele Ferdinand (Melody)
-Horea – Dacia – Dragalina (Astoria )
-Calea Motilor – George Cosbuc
-George Baritiu – Emil Isac – Splaiul Independentei (opera maghiara)
-Horea – Piata Garii
-Napoca – Universitatii – Piata Unirii – Bd Eroilor
-Piata M. Viteazul – I.P.Voitesti – Cuza Voda (hala)
-Calea Turzii – Observatorului
-Calea Manastur – Campului
-Frunzisului – Campului – Izlazului
-Memorandumului – Calea Motilor – Petru Maior
-P-ta Lucian Blaga
-Calea Turzii – Buna Ziua
-Calea Turzii – Avram Iancu – Posada – M. Lehrer – P-ta Cipariu – Constantin Brancusi – –Nicolae Titulescu
-Sens giratoriu Marasti
-Bd. 1 Decembrie 1918 – sens giratoriu Cora
-Bd. 1 Decembrie 1918 – Garibaldi – Splaiul Independentei
-Teodor Mihali – Calea Dorobantilor
-Bucuresti – Paris
-Piata Avram Iancu – bd Eroilor – Piata Stefan cel Mare – Calea Dorobantilor (teatru)

– rampe clandestine de gunoi
1.Pod Capitan Grigore Ignat
2.Str. Sf. Ioan – drum spre groapa mosului
3.Colonia Sopor
4.Str. Spicului
5.Str. Lombului
6.Str. Oasului (Valea Chintaului) la iesirea din Cluj
7.Str. Pomet
8.Str. Valea Calda
9.Str. Byron
10.Str. Nadasel
11.Parcul Feroviarilor (pod Piata Abator)
12.Pasarela peste Somes la str. Traian
13.Str. Fabricii – pod Terapia
14.Str. Viile Dambul Rotund

Prezenţa camerelor de supraveghere va fi semnalizată prin panouri indicatoare, în fiecare intersecţie care face parte din proiect va exista un marcaj conform legii „obiectiv monitorzat video”.