“SISTEM INFORMATIC INTEGRAT PENTRU SERVICII ONLINE OFERITE IN MUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA“

Cluj-Napoca, 31.05.2012
Municipiul Cluj-Napoca, cu sediul in str. Motilor nr. 3, judetul Cluj a derulat, incepand cu data de 28.03.2011, proiectul “Sistem informatic integrat pentru servicii online oferite in Municipiul Cluj-Napoca“, co-finantat prin Fondul European de Dezvoltare Regionala din Programul Operational Sectorial „Cresterea Competitivitatii Economice”, Axa Prioritara 3 – “Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor pentru sectoarele privat si public”, Operatiunea 1 – "Sustinerea implementarii de solutii de e-guvernare si asigurarea conexiunii la broadband, acolo unde este necesar", in baza contractului de finantare incheiat cu Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale – Organismul Intermediar pentru Promovarea Societatii Informationale.

Valoarea totala a proiectului este de 6.896.012,00 lei, din care asistenta financiara nerambursabila reprezinta 5.450.074,00 lei. Din valoarea asistenței financiare nerambursabile, 4.448.350,40 lei sunt din FEDR (Fondul European de Dezvoltare Regionala), iar 1.001.723,60 lei sunt finantare de la bugetul national. Co-finantarea din partea Primariei Municipiului Cluj-Napoca a fost de 2% din valoarea totala eligibila a proiectului.

Proiectul s-a implementat in Municipiul Cluj-Napoca, in cadrul Primariei Municipiului Cluj-Napoca, pe o durata de 15 luni.

Obiectivul proiectului este creșterea eficienței serviciilor administrative electronice oferite de Primaria Cluj-Napoca catre cetațenii Municipiului Cluj-Napoca.

In data de 29.05.2012 s-a finalizat etapa de testare a sistemului informatic si etapa de instruire a administratorilor sistemului.

In data de 30.05.2012, in Sala de Sticla din cadrul Primariei Municipiului Cluj-Napoca, a avut loc Evenimentul final de diseminare a rezultatelor proiectului. La acest eveniment au participat  reprezentanti din partea Primariei Municipiului Cluj-Napoca, institutiilor subordonate primariei,  organizatiilor nonguvernamentale, altor organizatii ale societatii civile, agentilor economici, precum si reprezentanti din partea presei scrisa si audio-vizuala.

Evenimentul final de diseminare a fost organizat la nivel regional si a presupus informarea tuturor factorilor interesați, in scopul intensificarii colaborarii inter-institutionale și a diseminarii experiențelor pozitive ale acestui proiect de e-guvernare.

Rezultatele proiectului obtinute ca urmare a implementarii proiectului sunt:
         Realizarea sistemului informatic integrat de tip e-administrație care va sprijini activitațile tuturor entitaților/departamentelor din cadrul Primariei;
         Facilitarea accesului cetațenilor la serviciile publice oferite de catre Primarie prin intermediul unui portal pus la dispoziția acestora;
         Dezvoltarea a 7 servicii electronice;
         Instruirea unui numar de 140 de utilizatori și a unui numar de 5 persoane in vederea administrarii soluției informatice.

In luna iunie 2012 sunt planificate a se desfasura ultimele activitati din cadrul proiectului, respectiv: auditarea finala a securitatii retelei si aplicatiei informatice si auditarea financiara finala, lansarea online a serviciilor electronice, intocmirea si depunerea dosarului cererii de rambursare nr. 3 – finala, publicarea comunicatului de presa privind finalizarea proiectului.

Detalii suplimentare puteti obtine de la:
Nume persoana contact : Szabó Tamás
Functie: Asistent manager proiect
Tel. 0264-596030/4637, Fax: 0264-334400, e-mail: dezvoltare@primariaclujnapoca.ro