Ref: Actiuni ale Politiei Comunitare in localurile din proximitatea unitatilor de invatamant

Politia Comunitara a realizat in aceasta saptamana o serie de actiuni de control tematic la localurile de alimentatie publica ce functioneaza in apropierea unitatilor de invatamant din zona centrala si cartierul Gheorgheni. Verificarile s-au realizat in intervalul orar 10.00-13.00.

Au fost verificate 15 localuri din vecinatatea mai multor unitati de invatamant gimnazial si liceal.

In urma verificarilor, s-au incheiat 3 procese-verbale de constatare a contraventiilor, in conformitate cu prevederile O.G. nr.99/2000 republicata, ale H.G. nr.128/1994 si ale H.C.L. nr.150/2009 pentru:

• nerespectarea orarului de functionare aprobat de catre Primaria municipiului Cluj-Napoca (pe str. Avram Iancu);
  • functionarea fara detinerea documentelor prevazute de lege (pe str. Gheorghe Lazar);
  • comercializarea de tigari minorilor (pe str. Nicolae Pascaly).

Amenzile aplicate sunt in valoare de 2.500 lei.

Elevii care au fost gasiti in timpul orelor de curs intr-un local de pe str. Nicolae Pascaly au fost insotiti pana la institutiile de invatamant de care apartin si predati dirigintilor.