Ref: Controale ale Politiei Comunitare in standurile de taximetrie

Inspectorii din cadrul Directiei Politia comunitara, Serviciul inspectie comerciala si Serviciul control trafic rutier, in colaborare cu reprezentanti ai Politiei Rutiere, au desfasurat o actiune de control in zona centrala a municipiului, privind respectarea prevederilor H.C.L. nr.29/2010 care reglementeaza activitatea de taximetrie pe raza municipiului Cluj-Napoca.

S-a actionat in zonele: Piata Lucian Blaga – Casa de Cultura a Studentilor, Piata Unirii – in zona Bulevardului Eroilor, str. Motilor, nr.2-4, Bulevardul 21 Decembrie 1989, nr.5-7 – in zona Complexului comercial Sora.

In urma verificarilor au fost incheiate 13 procese-verbale de constatare a contraventiilor, in conformitate cu prevederile H.C.L. nr.29/2010, pentru stationarea autovehiculelor care efectueaza transport in regim de taxi in alte locuri decat in standurile aprobate de catre Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca. Pentru nerespectarea acestor prevederi, amenda este cuprinsa intre 500 – 1.000 lei.

Amenzile aplicate sunt in valoare de 13.000 lei.

Verificarile continua in perioada urmatoare pe raza intregului municipiu.